۸ گام اساسی در طراحی و نصب برج خنک کاری چیلر

آنچه باید در مورد برج خنک کننده چیلر بدانید

۲۶ دی ۱۳۹۸ | ۲۰:۰۹ کد : ۱ گزیده اخبار
تعداد بازدید:۱۲۲
در این بخش قرار است به شما آموزش دهیم که برای نصب برج خنک کاری یا کولینگ تاور در بخش تاسیسات ساختمان خود رعایت چه نکاتی اهمیت بسزایی دارد. در واقع برج خنک کننده که مکمل خنک نمودن چیلر در سیستم تهویه ساختمان محسوب می شود باید مطابق قوانین استاندارد ساختمان نصب و راه اندازی گردد تا کمترین میزان خطا و مشکل در آینده صورت پذیرد.
آنچه باید در مورد برج خنک کننده چیلر بدانید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برج خنک کننده


اولین گام: آشنایی با برج خنک کاری چیلر

شرط لازم اولیه برای انتخاب و نصب صحیح برج خنک کننده شناخت کافی از این دستگاه می باشد. برج خنک کن (در تلفظ زبان انگلیسی Cooling Tower) دستگاه خنک کننده آب می باشد که وظیفه اصلی خنک کاری دستگاه های صنعتی از جمله چیلر را برعهده دارد که می تواند هم از نوع مکعبی طراحی شود و هم می تواند از نوع مخروطی یا مدور به کارگرفته شود.


دومین گام: انتخاب صحیح ظرفیت برج خنک کاری چیلر

ظرفیت یا توان سرمایشی برج خنک کننده آب در طراحی سیستم کندانسور چیلر وابسته به دو پارامتر اساسی از مشخصات فنی چیلر می باشد.

 • ظرفیت سرمایشی چیلر
 • نوع چیلر (تراکمی یا جذبی)

براساس دو پارامتر فوق می توان به راحتی ظرفیت برج خنک کاری چیلر را جهت خنک نمودن آب در مدارکندانسور محاسبه نمود.

نحوه محاسبه ظرفیت برج خنک کاری چیلر


سومین گام: انتخاب درست نوع برج خنک کننده چیلر

برج های خنک کننده انواع مختلفی دارد و وابسته به شکل ظاهری ، نوع پاشش آب و همچنین براساس جهت جریان هوای ورودی در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. از انواع برج خنک کاری می توان به جریان مخالف ، جریان ابارا ، مکعبی و گرد (مدور) اشاره نمود. انتخاب نوع برج خنک کننده وابسته به چند پارامتر اساسی می باشد.

 • شرایط اقلیمی محل قرارگیری برج خنک کاری
 • امکان سنجی تأمین آب مصرفی (آب جبرانی)
 • دمای ورودی و خروجی استاندارد کندانسور (عموما بین 27 و 32 قابل تنظیم می باشد)

چهارمین گام: رعایت اصول تولید صدا در برج خنک کننده

در حالی که ایجاد صدای زیاد در برج خنک کننده ممکن است ساختمان های همسایه را تحت تاثیر مزاحمت قرار دهد استفاده از تله های صدا ، لرزه گیرها و سیستم کاهش دورمتغیر (استفاده از اینورتر کنترل دور موتور) می تواند این دسیبل صدای ایجاد شده را تا حدود زیادی کاهش دهد. صدای تولید شده از برج خنک کننده اساسا از دو بخش منشأ می گیرد.

 • سیستم هوادهی و هوارسانی برج خنک کاری
 • سیستم پاشش و ریزش آب در کولینگ تاور

به منظور کاهش میزان صدای تولیدی برج خنک کننده چیلر در محل نصب ساختمان توصیه می شود رعایت موارد زیر را جدی بگیرید.

 1. استفاده از لرزه گیر و دسته موتور های صنعتی در شاسی و فنداسیون محل قرارگیری برج خنک کننده بر روی پشت بام ساختمان
 2. استفاده از برج خنک کن مکعبی با سیستم پاشش آب ثابت و کم فشار
 3. استفاده از دک کاهش صدای فن در بخش کاهش دور و انتقال قدرت از موتور به فن
 4. رعایت دور یا سرعت زاویه ای استاندارد چرخش فن (افزایش میزان دور گردش فن سبب ایجاد صدای شدید می شود)

پنجمین گام: انتخاب بهترین محل نصب برای برج خنک کاری چیلر

کولینگ تاور به دلیل نیاز به هوای خشک و سرد محیط بیرون و همچنین افزایش رطوبت نسبی محیط اطراف خود بهتر است در محیطی کاملا باز قرار گیرد و حدالامکان فاصله استاندارد بین برج خنک کاری تا سایر دستگاه ها و دیوارهای محیط بیرون نیز رعایت شود. بهترین و ایده آل ترین نقطه برای نصب برج خنک کاری در سیستم های تهویه مطبوع پشت بام ساختمان و در محیط آزاد می باشد. در 90 درصد آپارتمان ها و ساختمان ها و در طراحی جانمایی تجهیزات تهویه مطبوع محل قرار گیری برج خنک کننده را در پشت بام در نظر می گیرند.


ششمین گام: جانمایی ابعادی برج خنک کن و احداث فنداسیون محل قرارگیری

ابعاد نهایی یک برج خنک کننده نسبت به سایر تجهیزات سیکل های تهویه مطبوع همانند هواساز،چیلر و فن کویل به مراتب بزرگتر خواهد بود. برج خنک کاری می تواند بزرگترین قطعه از تجهیزات مورد نیاز برای سیستم های تهویه مطبوع به حساب آید. برج خنک کاری می تواند با توجه به ظرفیت خود ابعادی مانند قطر بین 1 الی 9 متر و ارتفاعی معادل با 2 الی 12 متر را به خود اختصاص دهد.

جانمایی برج خنک کاری یکی از اصول مهم بعد از تعیین ظرفیت برودتی کولینگ تاور می باشد که قبل از خرید چیلر باید با توجه به فضای ساختمان حتما چک شود. بسیار دیده شده که به منظور تأمین سیستم سرمایشی ساختمان از چیلرآبی استفاده شده است درحالی که ظرفیت موردنیاز برج خنک کننده فضای مورد نیاز استاندارد خود را جهت قرارگیری در محل ندارد.


هفتمین گام: رعایت اصول کاربردی در راه اندازی موتور برج خنک کاری

الکتروموتور در برج خنک کاری وظیفه تأمین نیروی مکانیکی را برعهده دارد و به نوعی تنها مصرف کننده انرژی الکتریکی (به جز پمپ) در این دستگاه می باشد. کنترل میزان انرژی مصرفی موتور توسط سیستم دور متغیر (Variable Frequency) صورت می پذیرد. به منظور بهره وری از این موضوع توصیه می شود از درایو اینورتر در تابلو برق راه اندازی موتور برج خنک کاری استفاده نمایید.


هشتمین گام: رعایت اصول استاندارد آب در برج خنک کننده

جریان آب گردشی در برج خنک کننده(Water Flow Rate) و همچنین جریان آب اضافی به کولینگ تاور(Make up) باید از استانداردهای خاصی برخوردار باشند. در واقع میزان املاح موجود در این دو جریان سبب ایجاد رسوب و گرفتگی شدید در کندانسور و برج خنک کن چیلر می شود. به منظور جلوگیری از این موضوع توصیه می شود از دستگاه های سختیگیر رزینی در مدارآب اضافه شده به کولینگ تاور بهره جست و همچنین حدالامکان از برج خنک کاری هیبریدی به منظور خنک کردن چیلر آبی استفاده نمود.

 

کلید واژه ها: برج خنک کاری برج خنک کننده برج خنک کن کولینگ تاور برج خنک کننده چیلر برج خنک کاری چیلر برج خنک کن چیلر کولینگ تاور خنک کاری آب خنک کننده آب چیلر برج خنک کننده چیلر آبی برج خنک کننده چیلر جذبی برج خنک کاری چیلرتراکمی برج خنک کاری چیلر جذبی برج خنک کن چیلر جذبی برج خنک کن چیلر تراکمی برج خنک کن چیلر آب خنک کولینگ تاور چیلر


( ۸ )

نظر شما :

سید ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۴
سلام .ممنون بابت متن خوب و کاملتون.
صنایع مس ایران ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ | ۲۲:۰۸
با تشکر از محصولات بسیار با کیفیتتون در کارخانه مس سرچشمه برای خط تولید مس قسمت ذوب از کولینگ تاور های تولیدی شما استفاده کردیم که بسیار مورد رضایت ماست.
پاسخ مدیر سایت ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۰

خواهش میکنم جناب مهندس سپاسگذارم باعث مباهات ماست.

صنایع پلاستیک خوزستان ۲۸ دی ۱۳۹۸ | ۰۰:۵۴
ممنون از مطالب مفید شما گارانتی هر برج خنک کننده چند سال است؟
پاسخ مدیر سایت ۲۸ دی ۱۳۹۸ | ۲۲:۱۲

 گارانتی برج خنک کننده فایبرگلاس تولیدی شرکت معادل 24 ماه از تاریخ فروش و یا 18 ماه گارانتی از تاریخ راه اندازی (هرکدام زودترحادث گردد)

شرکت آذرکریستال ۲۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۹:۱۶
ممنونم از سایت خوبتون .
پاسخ مدیر سایت ۲۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۹:۱۷

خواهش میکنم. نظر مثبت شما قوت قلبی است برای ما

علی ۲۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۵
بنده چندین ساله دارم فعالیت میکنم در صنعت برج خنک کننده ولی تا به حال هیچ سایت کاملی رو غیر این سایت ندیده بودم بسیار علمی آموزش. دهنده مفید و جامع بود و از الان بهتر میتونم مشتریامو راهنمایی کنم ممنون از سایت عالی شما
پاسخ مدیر سایت ۲۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۸:۴۸

باعث افتخار است همکاری با جنابعالی و مجموعه محترمان جناب مهندس