دسترسی سریع

برج خنک کن

برج خنک کننده (Cooling Tower) دستگاه خنک کاری آب تا دماهای پایین به شمار می‌آید که با ایجاد ارتباط بین دو سیال( آب گرم و هوای خنک) سبب خنک تر شدن آب می شود. برج‌ خنک کاری با توجه به نوعیت سیال درگردش در دسته بندی انواع متنوعی تقسیم می‌شود که رایج ترین انواع برج خنک کن عبارتند از: کولینگ تاور آب، برج خنک کن‌ روغن و برج خنک کاری اسید که در این قسمت بیشتر تلاش شده است که به شرح مفصلی از انواع برج خنک کننده آب بپردازیم.

لازم به ذکر است قالباً به منظور خنک کاری سیالات دیگر به جز آب (روغن یا اسید) بیشتر از انواع کولینگ تاور مداربسته به صورت تماماً هواخنک(خشک) و یا ترکیبی از سیکل هوا خنک و آب خنک(برج خنک کن ترکیبی) استفاده می‌شود. برج خنک کن با توجه به نوعیت روش خنک کاری آب، زاویه ورود جریان هوای تازه به داخل و شکل ظاهری به دسته‌بندی های متفاوتی تقسیم می‌شود که در تصویر زیر چارت کامل انواع برج خنک کن یا کولینگ تاور را مشاهده می‌نمایید.

آب بهترین سیال در جذب انرژی گرما از تجهیزات صنعتی می باشد. آب در گذر از کندانسور(قسمت سرد کننده هر موتور یا دستگاه صنعتی مشابه رادیاتور خودرو) با دریافت گرما دچار افزایش نسبی دما می گردد. برج خنک کننده مرحله دوم از یک سیکل خنک‌کاری محسوب می شود و وظیفه تنظیم دمای آب به حالت اول را برعهده دارد. در برج خنک کننده میزان معینی آب با ورود به دستگاه در یک تماس و تقابل با هوا با کاهش دمای معینی مواجه می شود و به همین دلیل میزان افت دما و میزان آب ورودی به برج خنک کننده دو پارامتر اصلی در تعیین ظرفیت خنک کاری می باشد.

انواع برج خنک کننده

تعریف ساده برج خنک کن

برج خنک کن در واقع نوعی خنک‌کننده تبخیری محسوب می‌شود که با ایجاد رطوبت زیاد در هوا سبب افزایش رطوبت نسبی و کاهش دمای هوا و در نتیجه سبب خنک‌شدن سیال آب می‌شود. کارکرد برج‌خنک‌کننده عکس عملکرد کولر‌ تبخیری می‌باشد. کولرهای تبخیری با پاشش آب سبب خنک شدن هوا می‌شوند و برج‌های خنک کاری با گردش هوای اشباع سبب خنک‌تر گشتن آب می‌شوند.

در یک برج خنک کاری برای تبادل گرما بین آب و هوا عموما از پوشال‌ها یا پرکن‌هایی جهت ایجاد سطح استفاده می‌شود که سطوح خنک کننده یا پکینگ نام دارد. در واقع پکینگ برج خنک کننده یک مبدل بزرگ صنعتی بین سیال هوا و آب به حساب می‌آید که دلیل اصلی افت دما در کولینگ تاور نیز قلمداد می شود. در برخی از نمونه ها در برج خنک‌کننده از لوله‌های باریک فلزی جهت ایجاد تبادل انرژی بین آب و هوا استفاده می‌شود و آب در یک چرخه بسته درواقع خنک تر خواهد شد.

1-دسته‌بندی برج خنک کن براساس نوع ارتباط بین آب و هوا

 برج خنک کن با توجه به نحوه تماس و ارتباط بین آب داغ و هوای سرد بیرون به دو دسته ارتباط مستقیم (برج خنک کن مدارباز) و ارتباط غیر مستقیم (برج خنک کن مداربسته) تقسیم می شود.

 • برج خنک کن باز

یکی از رایج‌ترین انواع برج‌خنک‌کاری با مدارباز که سبب خنک‌شدن آب در یک مدارباز تا نزدیکی دمای‌مرطوب می‌گردد برج‌خنک‌کن مدارباز برج خنک کننده مرطوب می‎باشد. این برج خنک کن پرکاربردترین نوع خنک کننده صنعتی در میان انواع کولینگ تاور محسوب می‌شود. این سیستم با ایجاد یک مساحت معین از پرکن یا پوشال سبب ارتباط آب با هوای خشک(بدون رطوبت) می‌گردد. در این تماس بین دو سیال آب و هوا در برج خنک کن باز هوا از آب گرما دریافت کرده و آب نیز دچار میزان کمی تبخیر شده و خنک‌تر می شود.

 • برج خنک کن بسته

 اگر مدارچرخشی آب در سیستم خنک‌کاری یک کولینگ‌تاور در یک سیکل کاملاً بسته و ایزوله صورت پذیرد، عملاً تماس بین جریان گردشی آب و جریان هوا به صورت غیرمستقیم انجام می‌پذیرد و به آن نوع سردکن، برج خنک کننده مداربسته گفته می‌شود. کولینگ تاور مداربسته قابلیت کاهش آب تا نزدیکی دمای خشک یا محسوس محیط را دارد و از این رو به آن برج خنک کن خشک نیز گفته می‌شود.به کولینگ‌تاور مداربسته‌خشک در صنعت برج‌خنک‌کن هلر نیز گفته می شود.

 • برج خنک کن ترکیبی

البته نوعی دیگری از کولینگ‌تاور مداربسته ترکیبی از یک سیکل باز و یک سیکل بسته می‌باشد که به آن برج‌خنک‌کننده هیبریدی (یا برج‌خنک‌کن ترکیبی) نیز گفته می‌شود و این نوع سیستم خنک‌کاری سبب کاهش دمای آب تا نزدیکی دمای مرطوب محیط در یک سیکل بسته (آدیاباتیک یا آنتروپی ثابت) می‌گردد.به عبارتی دیگر این نوع کولینگ تاور ترکیبی از یک برج‌خنک‌کن باز(مرطوب) و برج‌خنک‌کن بسته(خشک) می باشد که در  فصول سرد به صورت خشک و با یک سیکل بسته آب را خنک می‌کند و در فصول گرم نیز با یک سیکل کمکی مدارباز به خنک‌سازی آب کمک می‌نماید.

تقسیم بندی برج خنک کن بر اساس شکل ظاهری

براساس نوع شکل ظاهری و هندسه برج‌خنک‌کننده این تجهیز به انواع برج خنک‌کننده مکعبی ، برج‌خنک‌کن مدور(مخروطی) و برج خنک‌کن شش ضلعی تقسیم می شود.

 • برج خنک کن مکعبی

کولینگ تاور با ظاهری شبیه یک مکعب که دارای سیستم پاشش آب نازلهای ثابت و سیستم هوادهی مکش القایی می‌باشد برج‌خنک‌کن مکعبی(Cubic Cooling Tower) نام دارد. این نوع برج‌خنک‌کن به دلیل اشغال فضای‌کم و امکان تولید چندسلولی از کاربرد بسیاری در صنعت و تهویه مطبوع دارد. در کولینگ‌تاور ‌مکعبی آب پس از پاشش از خروجی نازل(دوش‌های توزیع آب) بر روی سطوح خنک‌کن در تماس با هوای خنک بیرون قرار می‌گیرد و خنک می‌شود.  

 • برج خنک کن مدور

یکی از رایج‌ترین انواع برج‌خنک‌کن با سیستم پاشش آب دوار و دایره‌ای که دارای ظاهری استوانه‌ای شکل یا مدور می‌باشد برج‌خنک‌کن‌گرد یا مخروطی نام دارد. این مدل سردکن در میان انواع‌برج‌خنک‌کننده بیشتر در خنک‌کاری چیلرهای‌تراکمی در آپارتمان‌ها و سیستم‌های صنعتی با گردش آب کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • برج خنک کن هگزانول یا شش ضلعی

این مدل از کولینگ‌تاور یکی از انواع برج خنک‌کن با طول عمر طراحی بسیارکم محسوب می‌شود که دارای ظاهری شش ضلعی شکل می‌باشد و به دلایل معایب زیاد خود از رده تولید در بیشتر خط تولیدهای برج خنک کن کاملاً کنار گذاشته شده است. عدم توزیع آب مناسب، ایجاد حفره های هوا در گوشه های شش گوشه و عملکرد ضعیف از مهمترین دلایل برکناری تولید این نوع از برج خنک کاری می‌باشد.

انواع برج خنک کن

تقسیم بندی برج خنک کن براساس نوع متریال بدنه

برج خنک کن با توجه به نوع متریال و ماده به کار رفته در تولید بدنه در دسته بندی برج‌خنک‌کن فایبرگلاس ، برج خنک‌کن بتنی و برج خنک کن فلزی تقسیم بندی می شود.

 • برج خنک کن فایبرگلاس

باتوجه به رشد صنعت در چند دهه اخیر و نیاز بسیار به منابع انرژی سرمایشی در صنایع، استفاده از برج‌های ‌خنک‌کن بتنی‌ و‌ فلزی در دهه‌های گذشته به نسبت انواع خنک‌کن فایبرگلاس معایب بسیاری داشته‌اند که باهم به برخی از معایب انواع برج‌های خنک‌کننده درگذشته اشاره خواهیم داشت. همانطور که می‌‌دانید در فرآیند خنک‌کاری در آب‌های صنعتی که سختی بسیار بالایی دارد وجود املاح زیاد در آب در برج‌های‌خنک‌کننده گالوانیزه سبب ایجاد مشکلات زیادی از جمله رسوب،گرفتگی و پوسیدگی در بدنه برج خنک‌کن می شد که بزرگترین ویژگی منحصربه‌فرد برج خنک کننده فایبرگلاس فاقدخوردگی و پوسیدگی‌بودن و عدم تغییرشکل در شرایط جوی مختلف می‌باشد.

الیاف به‌کاررفته در برج‌خنک‌کننده فایبرگلاس از نوع حصیری(مت) و سوزنی(مش) می‌باشد که با انواع رزین‌های دسته پلی‌استر غیراشباع به قوام و پخت نهایی در بدنه می‌رسد و برای مقاومت بیشتر در برابر نورخورشید از یک یا چند لایه رزین‌اپوکسی مخصوص نیز در جداره انتهایی بدنه استفاده می‌شود. برج خنک کننده فایبرگلاس به مراتب از وزن‌کمتری به نسبت انواع همتای خود دارد که به علت اتصالات پیچ و مهره‌ای آن که قطعات به صورت جداگانه و یک به یک به هم متصل می‌گردند این امکان را فراهم ساخته تا تعمیرات برج خنک‌کننده فایبرگلاس به راحتی صورت پذیرد.

 • برج خنک کن بتنی

یکی از انواع برج‌خنک‌کاری رایج در صنعت که بیشتر در انواع نیروگاه‌های‌حرارتی جهت خنک‌کاری بخار خارج‌شده از توربین‌های گازی استفاده می‌شود برج‌خنک‌کن بتنی با استراکچر هذلولی‌گون(همانند استوانه کمرباریک) می‌باشد که در دو تیپ جریان‌طبیعی و جریان‌القایی نیز طراحی می‌شود. به مدل جریان‌طبیعی این نوع از کولینگ‌تاور ، برج‌خنک‌کننده اتمسفریک نیز گفته می‌شود. استفاده از سازه‌های بتنی عظیم در ساختار تولید برج‌خنک‌کن سبب مشکلات عدیده‌ای شده است که امروزه طراحان سیستم های برودتی از هیچ یک از انواع کولینگ‌تاور‌بتنی در پیشنهادات خود استفاده نمی‌نمایند.

 • برج خنک کن گالوانیزه

امروزه به علت فضای محدود برخی از کارخانه‌جات صنعتی و در واحدهای مسکونی بیشتر از انواع برج‌خنک‌کن گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلذا چندین عامل باعث گردیده مخاطب تمایل نسبی به برج‌خنک‌کننده گالوانیزه نشان دهد که یکی از این تمایلات اغلب استفاده از فن‌های حلزونی کم‌صدا درساختار این مدل از برج خنک‌کن می‌باشد. البته لازم به ذکر است برای ایجاد تبرید مورد نیاز جهت خنک‌کاری و راندمان بالا از یک تا چهار فن گریزازمرکز در برج‌خنک‌کن گالوانیزه استفاده می‌گردد.

از دیگر مزایای این نوع برج خنک کن نسبت دیگر کولینگ‌تاورها ابعاد کوچک آن‌ها می‌باشد ولی به این نکته باید اشاره داشت که با مزایای محدود معایب فراوانی نیز دارند. بزرگترین معایب این نوع از برج‌های‌خنک‌کن ایجاد رسوب، خوردگی و رشد انواع میکروب‌های بیولوژیکی در دیواره و داخل دستگاه می‌باشد.از دیگر معایب این نوع از برج‌خنک‌کننده رسانا بودن فلز در مقابل نفوذ گرما می باشد که به شدت در فصول گرم تاثیر منفی بردمای خروجی کولینگ‌تاور خواهد داشت.

دسته‌بندی براساس نوع زاویه ورود جریان هوای خنک به داخل

برج خنک‌کننده مدارباز با توجه به چگونگی ورود هوای‌تازه (Fresh Air) و زاویه بین جریان هوای‌مکشی با جریان آب ریزشی به دو دسته کولینگ‌تاور جریان‌ناهمسو(برج‌خنک‌کن جریان‌مخالف) و کولینگ تاورجریان‌عمود(برج‌خنک‌کن جریان‌متقاطع) تقسیم می‌شود.

 • برج خنک کن جریان مخالف

برج خنک کننده کانترفلو یا جریان مخالف (Counter Flow) از انواع برج‌خنک‌‌کن مدارباز محسوب می‌شود که جریان مکش یا دمش‌شده هوا در خلاف جهت جریان ریزش یا پاشش آب می‌باشد و براساس شکل ظاهری به دو دسته مکعبی و مدور تقسیم‌بندی می‌شود . این نوع از برج‌خنک‌کاری بیشتر در انواع محیط‌های اقلیمی گرم و خشک مورد کاربرد قرار می‌گیرد و بیشترین میزان افت‌دما و راندمان را در میان انواع‌کولینگ‌تاور دارا می‌باشد.

به دلیل راندمان بالای این تجهیز در مناطق گرم و خشک در بسیاری از مناطق مرکزی کشور (یزد، اصفهان، تهران، مشهد، اراک، زنجان، قزوین و غیره) که دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد کاربرد فراوانی دارد.

 • برج خنک کن جریان متقاطع

برج خنک کننده کراس فلو یا جریان تقاطعی(Cross Flow) به نوعی طرحی از یک کولینگ‌تاور شرکت ابارا ژاپن محسوب می‌شود که به کولینگ‌تاور طرح‌ابارا نیز معروف می‌باشد. در این مدل از انواع برج‌خنک‌کننده جریان‌هوا به صورت تقاطعی با زاویه نود درجه در برخورد با جریان آب قرار می‌گیرد و بیشتر در مناطقی با اقلیم مرطوب و شرجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از انواع برج‌خنک‌کننده در سالهای اخیر کاربرد فراوانی در مناطق صنعتی کشور که دارای رطوبت زیادی می‌باشند قرارگرفته است. مناطقی همچون شمال و جنوب کشور که در مجاورت دریا قرار دارند و رطوبتی زیادی در هوای محیط دارند استقبال زیادی از این طرح کولینگ‌تاور می‌نمایند.

 

انواع برج خنک‌کننده

دسته بندی انواع برج خنک کن براساس روش جریان‌دهی سیال هوا

یکی دیگر از دسته‌بندی‌های انواع برج خنک کن تقسیم‌بندی براساس روش جریان‌هوا می‌باشد که در این روش کولینگ‌تاور به دو نوع جریان طبیعی هوا و جریان اجباری هوا تقسیم می‌شود. در صورتی که جریان هوا در برج خنک کاری به وسیله کنوکسیون طبیعی انجام شود، به آن برج خنک کن با جریان طبیعی یا برج خنک کننده اتمسفریک (Atmospheric Cooling Tower) نیز گفته می‌شود. چنانچه ایجاد جریان در هوا توسط یک فن مکنده یا دمنده انجام پذیرد آن را برج‌خنک‌کننده با جریان‌اجباری (Mechanical Forced Draft) می‌نامند.

 • برج خنک کن جریان طبیعی (اتمسفریک)

در برج های خنک کنن اتمسفریک یا جریان‌طبیعی، آب گرم خروجی از کندانسور به وسیله یک پمپ سیرکولاتور به قسمت فوقانی کولینگ‌تاور منتقل‌شده و از آنجا به وسیله افشانک‌هایی به داخل برج پاشیده می‌شود. باتوجه به اینکه میزان تماس آب عمدتاً به میزان پودرشدن آن بستگی دارد، برای حصول راندمان بالا در کولینگ‌تاور‌ اتمسفریک وجود پاشش خوب در نازل یا افشانک شرط کافی می‌باشد. نوع پاشش آب به طرح افشانک به‌کاررفته در برج‌خنک‌کننده اتمسفریک وابسته می‌باشد و در طراحی بیشتر آن‌ها افت فشار بین 50 تا 70 کیلوپاسکال در طراحی درنظر‌گرفته می‌شود.

در برخی از نمونه‌های انواع برج‌خنک‌کننده اتمسفریک جهت افزایش سطح خیس‌شده توسط آب از یک سری قطعات چوبی و پلاستیکی برای تبدیل آب به قطرات ریزتر و کاهش سرعت سقوط آب در ورودی به تشتک استفاده می‌شود. این نوع از برج‌های خنک‌کن اتمسفریک تحت عنوان برج‌های پاششی یا Splash Deck نامیده می‌شوند و این مدل از انواع برج‌خنک‌کاری اتمسفریک یا جریان‌طبیعی فاقد نازل یا افشانک می‌باشند و از این قطعات چوبی جهت تبدیل جریان آب به قطرات ریز استفاده می‌شود.

مقدار و سرعت هوای‌عبوری از یک برج‌خنک‌کن اتمسفریک یا جریان‌طبیعی ، به سرعت باد بستگی دارد و از این رو ظرفیت آن به دلیل تغییر جریان طبیعی هوا در برج با سرعت باد تغییر می‌نماید. برج‌های جریان‌طبیعی‌هوا، همواره در فضای آزاد قرار می‌گیرند به‌طوری‌که هوا بتواند آزادانه در آن‌ها جریان داشته باشند. این مدل از انواع برج‌خنک‌کننده معمولاً در محیط‌های کاملاً باز و در دهانه دیزباد(در نقطه‌ای که بیشترین سرعت‌باد را داشته باشد) نصب می‌شود.

 • برج خنک کن جریان اجباری (جریان القایی)

در این مدل از انواع برج‌خنک‌کننده جریان‌هوا توسط ایجاد یک جریان‌مکانیکی در هوا ایجاد می‌شود. براساس نوع و جهت ورود و خروج هوا به دو دسته دمنده و مکنده تقسیم می‌شود که انواع کوچک این مدل از خنک‌کننده‌های آب در داخل فضای‌بسته می‌تواند قرار گیرد، مشروط بر اینکه هوا به میزان کافی بین داخل و خارج مبادله شود.

به لحاظ اینکه در برجهای خنک‌کننده اجباری می‌توان هوای بیشتر و سرعت زیادتر فن استفاده نمود، ظرفیت آن‌ها به ازای ابعاد فیزیکی برابر،از برجهای خنک‌کن اتمسفریک به مقدار قابل ملاحظه ای بیشتر خواهدبود.  در این مدل از انواع برجهای خنک‌کننده از سطوح خیس‌شده جهت تبادل حرارت بیشتر تحت عنوان پکینگ نیز استفاده می‌شود و راندمان این مدل از برج‌خنک‌کننده به مراتب از انواع کولینگ‌تاور اتمسفریک بیشتر خواهدبود.

انواع برج خنک کننده جریان اجباری

 • برج خنک کن دمشی
 • برج خنک کن مکشی

انواع برج خنک کننده


تقسیم بندی انواع برج خنک کن براساس نوع کاربری

برج خنک کاری آب بر اساس نوعی دستگاهی که خنک می‌کند در دو دسته کلی تقسیم می‌شود. اگر دستگاهی که کولینگ تاور وظیفه خنک کردن آن را برعهده دارد در سیستم‌های تهویه‌مطبوع(چیلر) باشد در این کاربری به آن برج‌خنک‌کن‌ چیلر گفته می‌شود. اگر دستگاهی که کولینگ‌تاور وظیفه خنک‌کاری آن را برعهده دارد از سایر دستگاه‌ها در چرخه صنعت باشد به آن برج خنک کننده صنعتی گفته می‌شود.

 • برج خنک کن چیلر

یکی از رایج ترین کاربری های برج خنک کننده در همین سیستم های تهویه ساختمان ها و جهت خنک کاری چیلر محسوب می شود. چیلر یک نوع دیگر از خنک کننده آب با سیکل تراکمی و جذبی محسوب می شود که توسط ایجاد یک سیکل در یک سیال گازی (مبرد) سبب خنک تر شدن آب می گردد. حال خود چیلر گرمایی را که از مبرد دریافت می کند را باید توسط یک دستگاه دیگر به محیط بیرون انتقال دهد.

منتقل کننده گرمای اضافی چیلر به محیط اطراف برج خنک کن می باشد که به آن برج خنک کن چیلر نیز گفته می شود. برج خنک کن چیلر در واقع آب سرد مدار کندانسور(مبدل خنک کاری مبرد) را تأمین می نماید و این گرما را توسط جریان مکانیکی هوا به بیرون هدایت می کند. بنابراین برج خنک کن چیلر از نوع جریان اجباری محسوب می شود.

 • برج خنک کن صنعتی

در این نوع کاربری از برج خنک کن صنعتی در فضای بیرون کارخانجات و کارگاه های صنعتی نصب می شود و آب سرد مورد نیاز دستگاه های صنعتی را تأمین می کند. در واقع برج خنک کن در این نوع کاربری یک آب سردکن بزرگ صنعتی محسوب می شود و به همین دلیل در صنعت به آن برج خننک کننده صنعتی یا سردکن صنعتی گفته می شود.

دستگاه های گرمازا در کارخانجات سیمان ، فولاد، نفت و پتروشیمی و تمامی کارخانجات تولید موادغذایی نیازمند کولینگ تاور به عنوان منبع آب خنک می باشند و به منظور اینکار گاه هزینه های گزافی بابت طراحی و تولید این دستگاه پرداخته می شود. از این رو توصیه می کنیم یکبارهم که شده با شرکت دماگستر تماس حاصل نمایید و به ما اعتماد کنید.

انواع برج خنک کننده

تقسیم بندی انواع برج خنک کن براساس تعداد سلول

برج های خنک کننده براساس تعداد سلول طراحی شده در سیستم تولید این تجهیزات به دو دسته کلی تک سلولی و چندسلولی تقسیم می شوند. دلیل اصلی تولید برج های خنک کننده به صورت چندسلولی کنترل میزان مصرف انرژی و همچنین کاهش ابعاد دستگاه و ارسال برج خنک کاری به صورت مونتاژ درب کارخانه که سبب کاهش هزینه های مونتاژ در محل پروژه می گردد. در ظرفیت های بالاتر از 500 تن برودتی از انواع برج خنک کننده چندسلولی در طراحی و به کارگیری جهت خنک سازی آب استفاده می شود.

 • برج خنک کن تک سلولی

رایج ترین و پرکاربردترین انواع سیستم های خنک کن به صورت تک سلولی ارائه می شود. بیشترین کاربرد برجهای خنک کننده تک سلولی به ظرفیت های پایین تر از 500 تن تبرید مرتبط می شود. همچنان که اگر ظرفیت برودتی مورد نظر طراحی به عددی بالاتر از 500 تن برودتی محاسبه شود از برج های خنک کننده چندسلولی ماژولار(به هم پیوسته) و غیرماژولار ( جدا از هم) توصیه می گردد.

البته لازم به ذکراست که استفاده از انواع کولینگ تاور غیرماژولار نیازمند فضای بیشتری جهت نصب می باشد و دلیل این امر رعایت فاصله بین دو دستگاه در محل نصب برج خنک کننده می باشد. فاصله استاندارد میان دو دستگاه برج خنک کننده تک سلول عموماً دو برابر ارتفاع لوور یا کرکره مکش هوا در نظر گرفته می شود که همین فاصله سبب افزایش فضای مورد نیاز جهت نصب برج خنک کننده به صورت چندسلولی غیرماژولار می گردد.

 • برج خنک کن چند سلولی

در بسیاری از ظرفیت های برودتی بالا که امکان تولید برج خنک کننده با ابعاد همگن با سطح مقطع مربعی وجود ندارد و یا به دلیل افزایش عرض دستگاه و عدم امکان بارگیری از برج های خنک کننده چندسلولی استفاده می شود. برج های خنک کننده چندسلولی سبب کاهش هزینه های مونتاژ و هزینه های بارگیری و ارسال کالا خواهد شد. علاوه بر این موضوع استفاده از برجهای خنک کن چندسلولی سبب افزایش کنترل بر میزان مصرف برق (توسط خاموش نمودن موتور یک یا چندسلول در فصول سرد) خواهد شد.

برج های خنک کننده چندسلولی از نظر استاندارد باید دارای ابعاد همگن و مستطیلی باشد که عرض دستگاه به نسبت عدد صحیحی از طول دستگاه باشد. به عنوان مثال در طراحی استاندارد انواع برج خنک کن دو سلولی عرض دستگاه همواره یک دوم (نصف) طول دستگاه خواهد بود. به دلیل عدم مکش هوای مناسب از طرفین دستگاه استفاده از ابعادی غیر استاندارد به هیچ عنوان در طراحی کولینگ تاور توصیه نمی شود.

برج خنک کننده چند سلولی

اخبار برگزیده

آنچه باید در مورد برج خنک کننده چیلر بدانید

آنچه باید در مورد برج خنک کننده چیلر بدانید

۲۶ دی ۱۳۹۸ | ۲۰:۰۹ اخبار برگزیده گزیده اخبار
برج خنک‌کننده یا کولینگ‌تاور که مکمل خنک نمودن چیلر در سیستم تهویه ساختمان محسوب می‌شود باید مطابق قوانین استاندارد ساختمان نصب و راه اندازی گردد تا در آینده برج خنک کننده چیلر عملکرد خوبی داشته باشد. در واقعیت امر برج خنک کن چیلر باید مطابق اصول استانداردهای ASTM و ASHRAE و ASME به صورت صحیح نصب گردد. خلاصه این اصول در نصب برج خنک کننده چیلر در مقاله زیر بیان شده است.