کندانسورهوایی یا برج‌خنک‌کننده خشک

کندانسورهوایی یا برج‌خنک‌کننده خشک

۰۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۲۰:۳۹ کد : ۳ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۶۴
کندانسورهوایی یا برج‌خنک‌کننده خشک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کندانسورهوایی یا کندانسور هواخنک نام دیگر برج‌خنک‌کن خشک(Dry Cooling Tower) محسوب می‌شود که در ترنسیلت زبان‌انگلیسی تحت‌عنوان نام‌های ایرکولر(Air Cooler) و درای‌کولر(Dry Cooler) نیز معرفی می‌گردد. کندانسورهوایی یا درای‌کولر درواقع نوعی برج‌خنک‌کننده آب با مداربسته محسوب می‌شود که به دلیل تماس با هوای‌خشک عموماً در واحدهای برودتی با ظرفیت سرمایشی پایین مورد استفاده قرار‌می گیرد.

کندانسورهوایی به دلیل تماس آب با جریان هوای‌خشک محیط بیرون سبب کاهش دمای آب تا نزدیکی دمای‌خشک محیط می‌گردد و دلیل اصلی نامگذاری این تجهیز با نام‌های برج‌خنک‌کننده خشک و درای‌کولر نیز همین موضوع می‌باشد.

چرا کندانسورهوایی؟

در پاسخ به این سوال باید این‌گونه بیان کرد که دلیل استفاده از کندانسورهوایی یا درای‌کولر عدم امکان استفاده از کندانسورهای‌آبی در مناطق مرطوب و شرجی می‌باشد. به بیان ساده‌تر در مناطقی که نسبت‌رطوبت‌محیط(رطوبت‌نسبی) بالاتر از 80 درصد باشد عموماً دمای‌خشک محیط (Dry Bulb) و دمای‌مرطوب محیط (Wet Bulb) یکسان خواهد بود و استفاده از کندانسورهای‌آبی که وابستگی زیاد به افزایش رطوبت در محیط دارند عملاً امکان‌پذیر نمی‌باشد.

در این‌گونه مناطق به‌دلیل عملکرد بهتر کندانسورهای‌هوایی یا ایرکولرها از این تجهیز به عنوان منبع اصلی خنک‌کننده آب استفاده می‌شود. دمای خشک یا محسوس مناطق مرطوب به دلیل رطوبت نسبی زیاد محیط اقلیم عموماً کمتر از مناطق خشک می‌باشد که این موضوع بر اهمیت استفاده از برج‌خنک‌کننده خشک یا کندانسورهوایی می‌افزاید.

کندانسورهواخنک

ظرفیت کندانسورهوایی چگونه محاسبه می‌شود؟

ظرفیت کندانسورهواخنک یا برج‌خنک‌کن خشک تابعی از میزان سطح انتقال حرارت کندانسور و مقدارهوادهی فن یا فن‌های ایرکولر می‌باشد. به هر میزان که سطح بیشتری از لوله‌های انتقال‌انرژی(کویل) در کندانسور استفاده شود ایرکولر یا درای‌کولر ظرفیت کاهش دمای بیشتری خواهد داشت و انتقال‌گرما از آب به محیط بیرون نیز بهتر و سریع‌تر صورت می‌پذیرد.

بنابراین واحدهای خنک‌کننده پرظرفیت نیازمند سطح لوله‌های بیشتر(متراژ کویل بزرگتر) و میزان هوارسانی بیشتری می‌باشد که در اغلب موارد در طراحی کندانسورهوایی یا درای‌کولر مجبور به استفاده از دو یا چند مدار کویل و تعداد زیادی فن‌هوارسانی(پروانه) می‌باشیم.

چه مدلی از فن برای سیستم های خنک‌کننده‌هوایی(کندانسورهوایی) مناسب‌تر می‌باشد؟

فن کندانسورهوایی اغلب از نوع جریان محوری به کاربرده می‌شود که بازده نسبتاً بهتری از فن‌های گریز از مرکز حلزونی دارد. فن‌های آکسیال یا محوری به کاررفته در ایرکولرها در شرایطی که اصول و استانداردهای طراحی رعایت نشود ممکن است صدای زیادی تولید کنند.

در موقعیت‌های خاص که موضوع سر و صدا از اهمیت بسزایی برخوردار است می توان از فن‌های حلزونی برای خنک‌کاری آب درون کندانسورهوایی استفاده نمود. به عنوان مثال در بسیاری از واحدهای‌کندانسور یکپارچه چیلر‌تراکمی (یک تکه) که در نزدیکی محل سکونت نصب می‌شوند کندانسورها دارای فن‌های حلزونی گریزازمرکز هستند.

کندانسوربخار

به‌ هرحال جدا از بحث ایجاد سروصدا که توسط یک سری از اصول طراحی به کاررفته در پروانه‌آکسیال قابل رفع خواهد بودکندانسورهوایی با استفاده از سیستم هوادهی محوری(دارای فن محوری) نسبت به کندانسورهای دیگر دارای مزایایی فراوانی می‌باشد که به شرح مختصر برخی از این مزیت‌ها می‌پردازیم:

مزایای استفاده از کندانسور هوایی یا درای کولر به نسبت برج خنک کننده باز و سیستم های مرطوب

  • عدم نیاز به مصرف آب و تهیه آب‌جبرانی همانند خنک‌کننده‌های‌مرطوب
  • یخ‌زدگی آب درون سیکل گردشی مداربسته کندانسورهای‌هوایی به مراتب میزان کمتری نسبت به کندانسورهای‌تبخیری و مرطوب خواهد داشت.
  • رسوب‌گرفتگی در داخل مدارچرخشی آب به شدت کمتر صورت می‌پذیرد.
  • عدم نیاز به سختی‌گیری آب درحال‌گردش به دلیل بسته‌بودن مدار جریان سیال آب درون کندانسورهواخنک
  • عدم نیاز به تأمین تجهیزات‌جانبی از جمله پمپ‌های فشارقوی ، مخازن آب‌جبرانی و سختی‌گیرهای‌رزینی
  • امکان نصب در فضای باز و دو تکه کردن واحد خنک‌کننده برای جلو گیری از انتقال ارتعاش و سروصدا به داخل فضا
  • هزینه کمتر نصب و راه اندازی به نسبت کندانسورهای تبخیری و کندانسورهای مرطوب یا مدارباز (برج‌خنک‌کن‌تر)
  • کاهش هزینه‌های مصرف‌انرژی در مناطق مرطوب و شرجی

 

 

کلید واژه ها: کندانسور کندانسور هواخنک کندانسور هوایی کندانسورهواخنک کندانسورهوایی کندانسور بخار فروش کندانسور ایرکولر درای کولر درای‌کولر استیم‌کندانسور کندانسور‌بخار ایر کولر برج خنک کن خشک برج خنک کننده تبخیری برج خنک کننده مخروطی برج خنک کننده برج‌خنک‌کن خشک برج خنک کننده خشک برج خنک کاری خشک کولینگ تاور خشک کولینگ‌تاور خشک درای کولینگ تاور کندانسورهوایی بخار کندانسورهواخنک بخار کندانسورهوایی آب


( ۵ )

نظر شما :